Obavijesti 

POSJET IZLOŽBI
Martina Petrinović 15.4.2015. u 14:20
UTORAK, 21. travnja 2015. u 17 sati
Gliptoteka HAZU
Magija umjetnosti – protagonisti slovenske likovne umjetnosti 1968.-2013
na izložbi u tri galerijska prostora Gliptoteke HAZU su predstavljena 95 autora (slikarstvo, skulptura, fotografija)
Uz stručno vodstvo autora izložbe Aleksandara Bassina

PREDAVANJE
Martina Petrinović 15.4.2015. u 14:18
SRIJEDA, 22. travnja 2015. u 18:30
DPUH, Preradovićeva 44
Dunja Nekić
Muzej za umjetnost i obrt
Klub likovnih umjetnica
Klub likovnih umjetnica (1927. – 1940.) prvo je i jedino žensko likovno udruženje osnovano na području Hrvatske. Njegove idejne začetnice su Lina Crnčić-Virant i Nasta Rojc, koje su ga osnovale po uzoru na „International Women's Art Club“ iz Londona. Namjera izlaganja je upoznati sudionike s djelovanjem Kluba unutar povijesnih, društvenih i kulturnih okvira. Poseban segment izlaganja bit će pregled likovnih osvrta i kritika izložbi Kluba, čija je recepcija indikativna za njihovo (ne)prihvaćanje i (ne)uvrštavanje u glavne tokove hrvatske likovne umjetnosti. Ambivalentnost kritike stajala je na putu svakoj pretpostavci objektivnog vrednovanja umjetničkih djela nastalih u okviru Kluba, te je cilj ovog istraživanja pružiti upravo to, objektivno vrednovanje Kluba u svim aspektima njegova stvaralaštva i djelovanja.
Dunja Nekić (Sisak, 1984.) završila je studij povijesti umjetnosti i engleskog jezika i književnosti Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Od listopada 2010. upisana je u poslijediplomski studij povijesti umjetnosti, smjer III. (19. i 20. stoljeće), s temom Klub likovnih umjetnica kod mentorice dr. sc. Leonide Kovač. Od 2010. radi u Muzeju za umjetnost i obrt u Zagrebu kao asistentica na Zbirci starije fotografije i stručna suradnica na EU projektima digitalizacije kulturne baštine Partage Plus i Athena Plus. Trenutno je zaposlena kao kustosica na zbrci starije fotografije Muzeja za umjetnost i obrt.

PREDSTAVLJANJE
Martina Petrinović 13.4.2015. u 15:12
Peristil na Peristilu
U četvrtak 16. travnja 2015. u 19 sati održat će se u prostorijama Filozofskoga fakulteta na Peristilu (Poljana kraljice Jelene 1/treći kat) predstavljanje časopisa „Peristil“.
Časopis „Peristil“ najugledniji je i najstariji znanstveni časopis posvećen kulturnoj baštini i našoj povijesti umjetnosti uopće, a počeo je izlaziti prije 60 godina. Pokretači su mu bili veliki povjesničari umjetnosti s Filozofskog fakulteta u Zagrebu, točnije s Odsjeka za povijesti umjetnosti, profesori Grgo Gamulin i Milan Prelog, dok je nakladnik Društvo povjesničara umjetnosti Hrvatske. U svojoj dugoj povijesti ovaj je časopis dobrim dijelom profilirao našu znanost povijesti umjetnosti, jer su tu surađivali mnogi koji su ovdje iznosili nova otkrića i uspostavljali više kriterije struke.
Iako je ime dobio po Peristilu, ovaj časopis se po prvi puta sada promovira u Splitu, i to baš na mjestu s kojim ga ne veže samo ime.
Na promociji će sudjelovati glavna urednica časopisa dr. Irena Kraševac i prof. Zvonko Maković, predsjednik Društva povjesničara umjetnosti Hrvatske u ime nakladnika. Prof. Ivana Prijatelj Pavičić s Odsjeka za povijest umjetnosti Filozofskoga fakulteta u Splitu i dr. Joško Belamarić iz Instituta za povijest umjetnosti bit će i domaćini, i promotori.
Osim što će biti riječi o 60 godina izlaženja časopisa „Peristil“, govorit će se i o sadržaju najnovijega broja, kao i aktualnim problemima struke.
Pozivaju se svi zainteresirani da dođu na Peristil i čuju mnogo toga o časopisu koji već desetljećima obogaćuje hrvatsku znanost povijesti umjetnosti, struku i kulturu uopće noseći s ponosom časno ime najslavnijega dijela Splita.
Bibliografija i kazalo autora svih brojeva od 1954. do 2014. http://www.dpuh.hr/index.php?show=page.php
Članci dostupni na Portalu znanstvenih časopisa Republike Hrvatske http://hrcak.srce.hr/peristil

POSJET IZLOŽBI
Martina Petrinović 10.4.2015. u 17:11
UTORAK, 14. TRAVNJA 2015. U 17.00
Slike Muke i Uskrsnuća u Strossmayerovoj galeriji — izložba u stalnom postavu
Isusova smrt na križu te događaji koji su tomu neposredno prethodili i/ili se zbili neposredno poslije tema su mnogobrojnih umjetničkih djela u stalnom postavu Strossmayerove galerije starih majstora Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, koja su sada istaknuta kako bi se predstavila raznolikost uskrsnoga ciklusa i složenost procesa ikonografskoga oblikovanja pojedinih događaja i njihova kasnijega obogaćivanja u europskom slikarstvu od 14. do 18. stoljeća.
Stručno vodstvo: Iva Pasini Tržec i Ljerka Dulibić, autorice knjige Slike Muke i Uskrsnuća u Strossmayerovoj galeriji na temelju koje je nastala ova izložba u postavu Galerije.

STRUČNO PUTOVANJE
Martina Petrinović 10.4.2015. u 17:10
STRUČNO PUTOVANJE
OTOK KRK
SUBOTA, 25. TRAVNJA 2015. U 7.00
Program obuhvaća obilazak grada Krka s katedralom i franjevačkim samostanom, samostana na Košljunu i Vrbnika uz stručno vodstvo Marijana Bradanovića s Odsjeka za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta u Rijeci.
Cijena: 180 kn za članove i 200 kn za ostale. Prijave i uplate do 22. travnja 2015. na dpuh@inet.hr ili 01 48 12 920. Polazak s parkirališta iza Cibone. U cijenu je uključen prijevoz na otok Košljun i ulaznice. Ne planira se stanka za ručak.

POSJET IZLOŽBI
Martina Petrinović 8.4.2015. u 15:47
ČETVRTAK, 9. TRAVNJA 2015. U 17.00
UMJETNIČKI PAVILJON
Kolekcija Vugrinec: remek-djela hrvatske moderne
Kolekcija Vugrinec sadrži najreprezentativnija djela hrvatskih umjetnika moderne, od Nikole Mašića preko predstavnika tzv. zagrebačke šarene škole do djela münchenskih đaka i praške četvorice.
Stručno vodstvo: Petra Vugrinec i Darija Alujević

PREDAVANJE
Martina Petrinović 3.4.2015. u 12:45
Uređeno:
Martina Petrinović 3.4.2015. u 12:45
SRIJEDA, 8. travnja 2015. u 18:30
DPUH, Preradovićeva 44
Sandi Bulimbašić
Ministarstvo kulture, Konzervatorski odjel u Splitu
Društvo hrvatskih umjetnika „Medulić“ (1908. – 1919.)
Osnivanje Društva hrvatskih umjetnika „Medulić“, regionalnog društva umjetnika iz Dalmacije, u Splitu 1908. označilo je prvi ozbiljniji raskol na hrvatskoj umjetničkoj sceni, do tada prilično ujedinjenoj u Društvu umjetnosti na čelu s Isom Kršnjavijem. Za razliku od konzervativnog i apolitičnog Društva umjetnosti, „medulićevci“ sa školovanja u inozemstvu donose impulse novih umjetničkih strujanja, a osim zaštite staleških interesa svojih članova, program Društva imao je i jasno određen politički
cilj – nezavisnost hrvatskog naroda te kulturno i političko ujedinjenje južnoslavenskih naroda. Uz Ivana Meštrovića, glavnog ideologa, jezgra Društva bili su E. Vidović, V. Bukovac, M. Rački, T. Krizman, T. Rosandić i drugi istaknuti, većinom dalmatinski umjetnici, ali i književnici, političari i likovni kritičari. Izlaganje će predstaviti povijest djelovanja Društva u svjetlu kulturnih i političkih zbivanja u Splitu i Hrvatskoj početkom 20. stoljeća, te u svjetlu novih saznanja, vezanih uz istraživanja za istoimenu doktorsku disertaciju. Posebna pažnja bit će posvećena valorizaciji doprinosa Društva u podizanju kvalitete umjetničkog života u Hrvatskoj, posebice kroz bogatu izložbenu djelatnost, oblikovanju nacionalnog izraza u umjetnosti, vrijednosnoj afirmaciji nacionalne umjetnosti kroz visoke standarde umjetničkog djelovanja, te brojnim drugim zaslugama za progresivni razvoj umjetnosti u našoj sredini. U svjetlu zbivanja po završetku Prvog svjetskog rata razjasnit će se okolnosti prestanka djelovanja Društva 1919.
Sandi Bulimbašić rođena je 1969. u Splitu. Diplomirala je povijest umjetnosti i engleski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, gdje je 2014. obranila doktorsku disertaciju pod nazivom Društvo hrvatskih umjetnika „Medulić“ (1908.-1919.). Od 1999. zaposlena je u Konzervatorskom odjelu u Splitu; od 2009. u zvanju više stručne savjetnice – konzervatorice. Područje njezina znanstvenog i stručnog interesa su teme iz moderne i suvremene umjetnosti. Autorica je
retrospektivne izložbe Ante Verzotti: fotografije 1967.- 2003. (Galerija umjetnina u Splitu, 2004.) te niza predgovora u katalozima izložaba suvremenih hrvatskih umjetnika. Uz znanstvene radove, objavljuje i stručne tekstove, prikaze i kritike u Kvartalu, Konturi i drugim časopisima. Od 2014. suradnica je na znanstvenom projektu Croatia and Central Europe: Art and Politics in the Late Modern Period (1780-1945) pod vodstvom dr. sc. Dragana Damjanovića.
Program su financijski podržali Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske i Gradski ured za obrazovanje, kulturu i sport Grada Zagreba.
Raspored svih predavanja

PREDSTAVLJANJE PRVE STUDIJE DPUH
Martina Petrinović 23.3.2015. u 17:10
Uređeno:
Martina Petrinović 23.3.2015. u 17:11
ČETVRTAK, 26. OŽUJKA 2015. U 12 sati
DPUH, Preradovićeva 44
Maja Žvorc
Portretna poprsja iz Muzeja Međimurja u Čakovcu
U knjizi autorica razmatra okolnosti nastanka zbirke dvadesetak kamenih poprsja danas izloženih u lapidariju Muzeja Međimurja u Čakovcu. Kipovi predstavljaju hrvatske i mađarske dostojanstvenike iz razdoblja druge polovine 17. stoljeća kada je Čakovcem upravljala obitelj Zrinski. Studija je nastala na temelju diplomskog rada obranjenog na Odsjeku za povijest umjetnosti u Zagrebu koji je dobio Nagradu DPUH-a „Radovan Ivančević“ za najbolji diplomski rad.
Knjigu će predstaviti: dr. sc. Zvonko Maković, predsjednik DPUH-a, mentorica dr. sc. Sanja Cvetnić, recenzent dr. sc. Milan Pelc i autorica.
Maja Žvorc rođena je 1987. godine u Čakovcu. Diplomirala je povijest umjetnosti i anglistiku na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Trenutačno pohađa Poslijediplomski doktorski studij povijesti umjetnosti i zaposlena je u Muzeju Međimurja.
Nakladnik: DPUH, 2014.
ISBN 978-953-6089-33-8
96 stranica
Cijena: 70 kn

POZIV STUDENTIMA POVIJESTI UMJETNOSTI
Martina Petrinović 20.3.2015. u 15:08
Uređeno:
Martina Petrinović 26.3.2015. u 16:46
PRODUŽUJEMO POZIV DO 8. TRAVNJA 2015.
Molimo studentice/studente povijesti umjetnosti zainteresirane za rad na digitalizaciji izdanja Društva povjesničara umjetnosti Hrvatske da se jave do 30. ožujka 2015. na mail dpuh@inet.hr.

PREDAVANJE
Martina Petrinović 19.3.2015. u 16:01
Iva Prosoli
Muzej grada Zagreba
Fotografski iskoraci i filmska fotografija amaterskih filmova 1930-ih u Hrvatskoj – međusobni utjecaji i veze
U trećem desetljeću 20. stoljeća nekolicina domaćih fotografa (Franjo Mosinger, Milan Pavić, Milan Fizi, Tošo Dabac, Đuro Janeković) prakticirali su eksperimente kao što su dvostruka ekspozicija, ekstremni donji i gornji rakurs ili krupni plan. Bili su rijetko izlagani zbog tada dominantne izlagačke politike temeljene na idejama piktorijalizma. Međutim, slične tendencije javile su se i u filmskoj fotografiji nekih kratkih filmova iz istog razdoblja (prvenstveno amaterskim filmovima Oktavijana Miletića). Predavanje se fokusira na fotografije Toše Dabca, filmsku fotografiju i rad Sergija Tagatza i Oktavijana Miletića te njihove međusobne veze. Početak profesionalne karijere Toše Dabca vezan je uz film. Dabac je započeo kao voditelj propagande i prevodilac u Fanametu 1927., da bi zatim iste dužnosti obavljao u zagrebačkoj podružnici MGM-a, gdje je uređivao i glasilo Metro Megafon. S MGM-om su u istom razdoblju surađivali i Oktavijan Miletić i Sergije Tagatz. Godine 1929. Dabac je sudjelovao u nastanku filma Vodica za kurajžu, koji se prikazivao u zagrebačkom kinu Europa palace, a čiji je snimatelj bio Sergije Tagatz.
Iva Prosoli rođena je 1980. u Zagrebu. Diplomirala je povijest umjetnosti i njemački jezik i književnost na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, gdje trenutno pohađa Poslijediplomski doktorski studij povijesti umjetnosti. Radi u Muzeju grada Zagreba kao viša kustosica i voditeljica Zbirke zagrebačkih fotoreportera. Od 2010. vodi kolegij pod nazivom Fotografija i umjetnička praksa od 1960-ih do danas na diplomskom studiju fotografije Akademije dramske umjetnosti. Povremeno prevodi s njemačkog jezika. Autorica je većeg broja tekstova i izložbi s područja fotografije.